Horlama Tedavisi - Medical Park Uyku Kliniği

Horlama Tedavisi

horlama tedavisi

Uyku apnesine bağlı uyku bozukluğu ve buna bağlı gelişen uykusuzluk insan sağlığını tehdit edici hastalıklara sebebiyet verebilir. Horlama tedavisi uzman doktorlar tarafından kişiye özel planlanmalıdır.

Horlama tedavisi için hastalara önce ayrıntılı bir KBB muayenesi yapılmalıdır. Endoskopik yaklaşımlarla horlama ve apneye neden olabilecek daralma alanları tespit edilir. Uyku apnesi belirtilerini gösteren ve benzer şikayetlere neden olan değişik uyku bozukluğu hastalıkları da vardır. Bu nedenle uyku apnesinin kesin teşhisi ve şiddetinin ölçülebilmesi laboratuvarda yapılan uyku çalışması adı verilen gelişmiş bir teknikle mümkündür. Bu aşamadan sonra hastaya Polisomngrafik Uyku Tetkiki randevusu verilerek uyku analizi gerçekleştirilir. Uyku analizi horlama tedavisi için önemli bir süreçtir. Birkaç gün içinde alınan tetkik değerlendirip hastanın şikayetinin horlama mı apne mi olduğuna bakılır. Polisomngragik Uyku Tetkiki, beyin bölgelerinin aktiviteleri, uykunun yapısı ve uyku bozuklukları hakkında sağlıklı ve bilimsel bilgiler veren modern bir laboratuvar yöntemidir.

Sonuç apne ise derecelendirmesi yapılarak hastaya uygun çözümler ortaya konur. Bu çözümler eşliğinde kişiye en uygun yöntemler onların fikirleri doğrultusunda karar verilir.

Cerrahi yöntemi tercih eden kişilere bu yöntemler hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek akıllarına takılabilecek herhangi bir soru en ince ayrıntısına kadar cevaplanılarak operasyon günü kararlaştırılır. Tıkayıcı uyku apnesinde cerrahi operasyonların amacı hava yolunu kapatan dokuların alınması, küçültülmesi, veya gerginleştirilmesidir.